Jak na lucidní snění? 5 technik!

Jak začít s lucidním sněním? Na první pohled jednoduchá otázka může být při hlubším pohledu do snového světa trochu oříšek. Pojďme si to proto co nejvíce zjednodušit :-)

 

Co je to lucidní snění?

Lucidní snění je stav, kdy si uvědomíte, že jste ve snu. Díky tomu můžete tento sen ovládat. K čemu je to dobré? Ve snech můžete...

 • Zažívat dobrodružství. Skvěle se bavit :-)
 • Probouzet neobjevené možnosti své kreativity.
 • Léčit emoční rány.
 • Odemknout brány svého podvědomí.
 • Zlepšovat schopnost učení.
 • Pracovat s fobiemi a strachy.
 • A mnoho dalšího...

Ale hlavně: svět snů se může stát vaším životním průvodcem. Díky snům můžete směřovat ke svému "vysněnému" životu. Proto rád říkám, že sny mohou být tou nejlepší možnou sebeterapií.

V lucidním snu si uvědomuji, že je to jen sen. Díky tomu je často snadnější provádět to, co chcete nebo potřebujete.

Ale pozor! Lucidní snění není nutností pro kouzelné přínosy snového světa. Tady se dělá jedna z největších chyb, se kterou se potkávám. Více o tom si poslechněte v úvodu Duše K o lucidním snění, kde jsme to já a Jaroslav Dušek probrali do větší hloubky.

 

Jak lucidně snít

Jsou dvě základní cesty do lucidních snů...

 1. Přirozená cesta - v průběhu běžného snu si uvědomíte, že je to jen sen. Najednou víte, že jste ve snu. Od této chvíle se běžný sen mění na sen lucidní.

 2. Přímý vstup - z probuzeného stavu rovnou přejdete do snu. Bohužel jsou ale techniky pro přímý vstup popsány na internetu takovou formou, že mohou být dlouhodobě velmi škodlivé, protože narušují spánkový rytmus a jsou v rozporu s architekturou spánku. Dlouhodobě se tak někdo sice věnuje lucidnímu snění, ale často nevědomě se odpojuje od svých největších darů. Říkám tomu paradox lucidního snění a popisuji ho třeba v již zmíněné Duši K o lucidním snění. V lucidní akademii upravuji tyto techniky tak, abyste se díky nim dostali do lucidního snu, ale Váš spánkový rytmus nebyl narušen.

 

Na následujících řádcích se podíváme na techniky podporující vstup do snů přirozenou cestou.

 

5 technik pro lucidní snění

Tyto základní techniky Vás budou provázet na vaší snové cestě. Nechť se stanou součástí vašeho životního stylu a dovedou vás k těm nejkouzelnějším (nejen) lucidním prožitkům.

 

Deník snů

Zapisujte si sny a začněte je pozorovat. Těmito zápisy si vaše duše začíná sny více uvědomovat. Toto zvýšené vědomí vede k tomu, že je snadnější vstupovat do lucidních snů.

Deníku snů je základním a nejdůležitějším nástrojem každého snílka. Chtěli jsme, aby pro vás zapisování snů bylo zábavné a vzrušující. Pokud si pořídíte obyčejný sešit, motivace se může vytratit. Pokud ale máte na nočním stolku kouzelný deník, který bude vaším průvodcem, vše je najednou o poznání jednodušší.

Tímto průvodcem je deník Snílek. Zapisování snů tvoří jen jeho malou část. Budete si vybarvovat snové mandaly, procházet cestou snílka, opakovat silné snové sugesce, vyhodnocovat svůj pokrok, definovat si snové cíle, a mnoho dalšího.

Tento deník je opravdu fantastický a přál bych si, aby ležel na každém nočním stolku. Určitě si jej pořiďte. Vaši cestu za lucidním sněním a snovou terapií si díky němu budete užívat naplno.

Desatero snílka | Deník Snílek

 

Testy reality

Test reality je fyzický rituál, který se přenáší do snového světa. Když například dvacetkrát za den zatlačíte prstem proti dlani druhé ruky a zeptáte se: "Jsem ve snu?", tak se toto chování přenese do vašich snů. V jeden moment se ve snu zastavíte a provedete tento rituál. Stane se ale něco zvláštního. Třeba vám prst projde skrze dlaň. Díky tomu budete vědět, že jste ve snu. A lucidní snění může začít :-)

Řada snílků tvrdí, že testy reality příliš nefungují. S tím nesouhlasím. Nefungují proto, že se neprovádí správně. Nejdůležitější je totiž emoční prožitek u tohoto rituálu. Nikdy by se z toho neměla stát rutina. V lucidní akademii mluvím o tzv. aktu zpochybnění reality. Je to okamžik během dne, kdy si dovolíte zažít pocit, jako kdybyste skutečně byli ve snu. Opravdu to cítíte.

Myslete na to, že do snů se přenášejí zejména pocity. Pokud se pro vás techniky stanou všedním stereotypem, ztrácí na své účinnosti.

 

Meditace

Meditace je jednou z nejdůležitějších, ale nejvíce podceňovaných technik. Proč meditovat?

 • Budete vědomější. Tento stav se projeví i ve snech.
 • Roste vaše všímavost. Všímavější mysl snadněji pozná, že je ve snu.
 • Dokážete se lépe soustředit ze stavu klidu. Díky tomu budou vaše lucidní prožitky delší a snadněji uskutečníte vaše snové záměry.
 • Otevřete proud kreativních myšlenek. Za vzruchem a napětí se skrývají skutečné krásy tvořivosti. Meditace vás k nim dostane v probuzeném životě a následně i během vědomého snění.
 • Poznáte sebe. Může to znít jako klišé, ale pokud začnete poznávat svou skutečnou osobnost, budete pomalu odemykat duchovní rozměr snů.

Zpočátku klidně začněte zlehka. Stačí pět minut denně se zavřenýma očima v tichém prostoru. Jen pozorujte svůj dech. Po několika měsících můžete do svých meditací začít přidávat sugesce a vizualizace. Vždy by to ale měl být jen jemný doplněk. Pro ty z vás, kteří by v tomto směru chtěli jít do větší hloubky, doporučuji mou lucidní akademii. Najdete v ní řadu audio nahrávek s vedenými snovými meditacemi, které jsou navržené speciálně pro rozvoj snového světa.

 

Vizualizace

Využijte síly své představivosti. Pokud se vám zdál nějaký opravdu velmi zajímavý sen, měli byste jej už mít zapsaný v deníku. Následně si jej můžete znovu přehrát ve své mysli (vizualizovat), ale změnit jeho průběh. V jeden moment se ve své představě zadívejte na něco zvláštního, zeptejte se: "Jsem ve snu" a udělejte test reality.

I vizualizaci je potřeba prožít. Emoce se přenáší do světa snů!

Zapojte pocity a prožijte vizualizace všemi smysly.

 

Sugesce

Pokud si budete opakovat silné věty spojené s lucidním sněním, programujete svou mysl pro to, aby si uvědomila, že je ve snu.

 • Vím, že jsem ve snu.
 • Uvědomuji si, že sním.
 • Ovládám svůj sen.

Sugesce doporučuji pronášet nahlas. Pokud se vám už v minulosti povedlo lucidně snít, spojte si sugesci s prožitkem z daného snu. Zkuste ten sen na chvíli ještě jednou zažít poté, co sugesci pronesete.

V deníku Snílek jsem pro vás připravil přes 80 snových sugescí! Na každé dvoustranně pro zápisy snů budete mít jednu sugesci. Díky tomu, že máte tyto věty na očích, zesilujete jejich působení. Opět platí, že by vám sugesce nikdy neměly zevšednit. Prožitek je na prvním místě.

 

Hodně štěstí a krásné sny.

 

Autor článku: Jan Skryja
Spoluautor deníku Snílek
Autor lucidní akademie
Host Duše K
Vášnivý snílek

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz