Jak rychleji usnout a spát sladce

Celý díl tohoto podcastu si poslechněte třeba na Spotify...

 

 

U tohoto dílu Vám doporučuji poslechnout si celou jeho audio verzi. Na následujících řádcích se podíváme pouze na základní kostru. V podcastu najdete řadu vylepšení a myšlenek, o kterých jsem přesvědčený, že Vás mile překvapí a pomohou Vám k lepšímu usínání a spánku.

 

Základy jsou až na prvním místě

Spousta lidí u tématu rychlého usínání očekává různé speciální techniky a vychytávky. Problém těchto "rychlých" technik je ale často v tom, že nemusejí přinášet kýžené ovoce. Zejména v situaci, kdy zapomínáme na základy.

 

V podcastu si detailně rozebereme koncept 3S pro lepší usínání a spánek.

 

První S: SVĚTLO

Upíří hormon melatonin nám pomáhá v procesu usínání. Abychom jej měli dostatek, je dobré vědomě pracovat se světlem. Součástí prvního S je jednoduchá pomůcka 4, 3, 2, 1:

  • 4 hodiny před usnutím: stropní světlo nahrazujeme světlem uzemněným.
  • 3 hodiny před usnutím: mobily, notebooky a další "zářiče" přepínáme to režimu teplých barev (night shift mode).
  • 2 hodiny před usnutím: u našich zařízení přepínáme na červené světlo (červený filtr). Používáme je jen pro nejnutnější věci.
  • 1 hodinu před usnutím: telefon a notebook už pokud možno nepoužíváme vůbec. Přecházíme k večerním rituálům (akty vděčnosti, atd.).

 

Nesnažte se zavést vše najednou. Dělejte malé kroky.

 

Druhé S: STRAVA

Pro kvalitní spánek můžete využít myšlenku tzv. přerušovaného půstu. Ta spočívá v pevném čase mezi prvním a posledním denním soustem. Ideální je, aby toto časové okno určené pro konzumaci jídla mělo osm až deset hodin.

Začít ale můžete klidně zlehka. Například si nastavit 12 hodinové jídelní okno a postupně si čas snižovat. Mnohem více k tomuto tématu najdete v již zmíněném druhém dílu podcastu Snílek.

 

Třetí S: STRES

Velmi častým důvodem špatného usínání je to, že nás zatěžují různé myšlenky. Co nás čeká následující den? Čemu se nevyhneme? Co se stalo a potřebujeme to ještě přežvykovat?

Je dobré pojmout poslední hodinu před usínám jako něco speciálního. Těšit se na spánek a svět snů. Mít na nočním stolku připravený deník Snílek. S radostí ulehat ke snovým prožitkům. Pravidelné meditace jsou také skvělým pomocníkem. Díky nim se vytváří návyk bytí v přítomnost. Tento návyk pak můžeme využít také pro lepší usínání.

 

Snilek.com-Tvůrci-Jan_Skryja&Radek_Sakac

 

 

A teď ty techniky :-)

Pro rychlejší usínání může pomoci třeba technika 4-7-8. Čtyři sekundy nádech, sedm sekund zadržení dech a osm sekund výdech. To opakujeme tak dlouhou, dokud neusneme. Časové intervaly si můžete v případě potřeby zkusit zkrátit.

Další technikou je 5-5-5-5. Pět sekund nádech, pět sekund zadržení dechu, pět sekund výdech a pět sekund zadržení dechů. Opět se tento cyklus opakuje tak dlouho, dokud neusneme.

V podcastu najdete cenný tip k tomu, jak tyto techniky upravit a ještě více využít jejich potenciál.

Zkusit můžete také sílu vděčnostiV posteli zavřete oči a s představou úsměvu ve své mysli děkujte za vše, za co jste ve svém životě vděční. Pokoušejte se stále si vybavovat další a další věci. Tato technika je dobrá také v tom, že nás ladí na emoční náboj vděčnosti. To je skvělé mentální nastavení pro snový svět.

Spoustě lidem také funguje vyprávění příběhuPřed usnutím si přehrávají nějaký příběh, který je pro ně příjemný. Další večer může příběh pokračovat tam, kde si vzpomeneme, že jsme minulou noc skončili. Díky tomuto příběhu se mysl nevěnuje rušivým myšlenkám, které komplikují usínání.

 

A samozřejmě je tady řada dalších technik a doporučení. Ty už si ale poslechnete přímo v podcastu :-)

 

Přeji Vám krásný, kouzelný a hluboký spánek.

 

Článek připravil: Jan Skryja
Autor lucidní akademie a spoluautor deníku Snílek

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz