Máte strach z pavouků a jiné fobie? Snění pomůže!

Někdy to zní až mysticky. Vaše sny vám skutečnou mohou pomoci ve zlepšení fobií a strachů. Jak ale fobie díky svým snům řešit? A je v tomto případě nutné využít lucidní snění?

 

Fobie a vědomé snění...

Někteří terapeuti využívají hypnózy a vizualizačních technik, aby pomohli svým klientům s řešením fobií. Ve stavech hlubšího uvolnění pracují s objektem strachu. Když se třeba klient bojí pavouků, může jej klient sledovat ve své představě. Po určitém čase se může pokusit k pavoukovi přiblížit. Sáhnout si na něj. Hladit jej. Měnit vnímání tohoto strachu.

Setkáte se také s přístupem, který vychází z toho, že za naše fobie a strachy mohou nejčastěji události z dětství. Měl jsem možnost pracovat s člověkem, který trpěl slabšími projevy klaustrofobie (strach ze stísněných a menších prostor). Ptal jsem se jej, jestli se může zamyslet nad událostmi z dětství. Je mezi nimi nějaká událost, která by s tím mohla souviset?

Přiznal se, že se jako malí kluci zavírali v karavanu do malého prostoru toalety. V jednom momentu to pro něj bylo extrémně nepříjemné. Terapeut v tomto případě pracuje se vzpomínkou z minulosti. Pokud je pro klienta zážitek příliš silný, může se ve své představě například posadit do kina a vše sledovat na velkém plátně. Přehrávaný film může třeba rozmazat a nechat zešedivět. Do této vizualizace si může přidat vtipnou hudbu. Postupnými kroky oslabuje vzpomínku a pracuje s ní.

Uvedené přístupy jsou založené na vizualizaci. Když jsme uvolnění, vizualizujeme objekt strachu nebo fobie. Nejprve jej třeba sledujeme z povzdálí. Později se k němu můžeme přiblížit. Pomáhá také vědomě převzít kontrolu nad objektem. Klient jej může třeba zmenšit, měnit jeho barvu, atd.

 

Jak to ale souvisí se světem snění?

 

Terapeutické postupy mohou být účinné, zároveň však můžete narazit na některá z jejich úskalí:

  • Kvalita terapeuta - praxe terapeutů je někdy velmi odlišná. Někteří pracují pouze s vizualizacemi. Jiní se snaží navodit hlubší stavy uvolnění a až následně navázat představami. Zároveň platí, že terapeuti využívající hypnózy se mohou odlišovat v kvalitě jejího využití.
  • Oslabení terapie v čase - pokud klient přestane terapeuta navštěvovat, tak se může fobie postupně vracet zpět.

Zejména v tom druhém bodě je velmi zajímavý právě svět snů. Sny zažíváme každou noc. Máme tak nekonečný prostor pro sebeterapii. Zároveň ale v žádném případě nechci odsuzovat terapeutické přístupy. Dokáží být velmi účinné a často má jejich využití mnohem větší prioritu, protože daný člověk nemusí mít snový svět rozvinutý natolik, aby jej pro tento účel dokázal naplno využívat.

Pokud je to váš případ, nebojte se tyto dvě věci propojovat. Pro řešení vážné fobie využijte terapeuta a během toho rozvíjejte potenciál vašeho snění.

 

 

Jak využít snění?

Ve svých snech se začnete potkávat s objektem vašeho strachu. V Duši K jsem popisoval, co vše je možné během snění třeba právě s pavoukem dělat.

  • Nejprve se na něj můžete jen dívat. Pozorovat jej.
  • Dále se k němu zkuste přiblížit.
  • Silou vůle jej ve snu můžete zmenšit a pak třeba zase zvětšit.
  • Posaďte se vedle něj.
  • Pokud to dokážete, zkuste si jej pohladit.

Jak rád a často během svých přednášek uvádím, pavouk se skutečně může stát vaším terapeutem. Po čase jej můžete ve svých snech posadit vedle sebe a povídat si s ním.

Váš strach se tak stane Vaším životním průvodcem!

 

Sny umožňují každému z nás skutečné kouzelné věci. Dr. Rosalid Cartwright zkoumala lidi s depresemi. Ti, kterým se zdálo o jejich problému, se už po roce z depresí léčili. Dr. J. Timothy Green aktivně využívá lucidní snění pro léčbu PTSD (post traumatický stresový syndrom). Dr. Raskind zjistil, že pokud se zlepší průběh snové fáze REM, lidé se začnou z PTSD léčit výrazně snadněji a rychleji.

 

 

Potřebuji lucidní snění?

Pro léčbu emočních ran není lucidní snění nutné. Veškeré přínosy lucidního snění jsou spojené také s běžnými sny. Lucidní snění je jen jedním prostředkem, který nám v určitých směrech může pomoci.

I když často motivuji lidi, že pro vědomou práci se sny není lucidní snění nutné, u fobií může být skvělým pomocníkem. Když si totiž uvědomujete, že jste ve snu, a zároveň víte, že vaše tělo leží v bezpečí na posteli, je snadnější se strachem (fobií) pracovat.

Mám pro Vás několik tipů, jak začít...

  1. Aktivně využívejte deník Snílek. Tento deník je navržený tak, že vás bude postupně a ladně provázet cestou snílka. Fyzický deník na nočním stolku je zároveň úžasnou symbolikou toho, čemu chceme věnovat pozornost. Snílek vás má dovést ke snové terapii a lucidnímu snění zábavnou cestou. Budete si vybarvovat snové mandaly a vyhodnocovat vaše pokroky. K tomu všemu je v deníku přes 80 snových sugescí. Snílek je přesně ten nástroj, který postupně rozvine vaše snové schopnosti tak, jak je to nejen pro fobie a strachy potřeba.

  2. Poslechněte si podcast z minulého článku. Najdete v něm pět základních technik pro lucidní snění.

  3. Staňte se součástí lucidní akademie. Pro ty z vás, kteří chcete jít do větší hloubky, je právě lucidní akademie tou nejlepší možnou cestou.

 

Představte si, že by se vám zdál sen, díky kterému by se věci v životě začaly pohybovat přesně k tomu, po čem toužíte. Tak vaše sny fungují. Otevírají brány podvědomí, nakopávají kreativitu, léčí emoční rány a jsou cestou k duchovnímu poznání.

 

Přeji vám krásné sny.

 

Autor článku: Jan Skryja
Spoluautor deníku Snílek
Autor lucidní akademie

Snílek.com-Honza-Venku-s-Měsícem

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz